Informacje o przedszkolu Podstawa programowa Ogólnopolskie programy realizowane w naszym przedszkolu Nasza kadra Ewaluacja Zewnętrzna

Informacje o przedszkolu

Miejskie Przedszkole nr 74 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5

• Siedziba : 40-203 Katowice ul. Al. Roździeńskiego 96
  • Tel/fax 032/258-97-70
  • Adres e-mail : mp74@op.pl
    Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 17.00.

Organ prowadzący –Miasto Katowice
    Nadzór pedagogiczny – Śląski Kurator Oświaty w Katowicach
    Liczba dzieci : 75
    Liczba dzieci w grupie : 25

Przedszkole mieści się na parterze budynku mieszkalnego na osiedlu „Gwiazdy" Al. Roździeńskiego 96

Zajmujemy powierzchnie 730 m2 do dyspozycji dzieci są cztery sale zabaw –przestrzenne i słoneczne, bogato wyposażone w pomoce i zabawki. sala rekreacyjna służy do zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych.

Nasze przedszkole przyjmuje dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.
W przedszkolu znajdują się 4 sale zabaw dla dzieci i sala rekreacyjna wykorzystywana w czasie imprez okolicznościowych.
Do każdej sali zabaw dla dzieci przylega toaleta.
Każda sala zabaw jest wyposażona w dużą liczbę zabawek, przystosowanych do wieku naszych milusinskich.

Co roku do naszej placówki uczęszcza 100 dzieci.

Dysponujemy bogatym i dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym. Dzięki temu – oraz wysokim umiejętnościom personelu kuchni– nasi podopieczni otrzymują smaczne i zdrowe posiłki.

Placówka nasza istnieje od ponad 35 lat i przez wszystkie te lata wychowaliśmy liczne rzesze młodych ludzi. Bardzo często trafiają do nas dzieci, a nawet wnuki byłych wychowanków.

Naszą tradycją są wycieczki piesze i autokarowe./ wycieczka do Wieliczki, Wioski Indiańskiej, Parku Chorzowskiego, Tarnowskich Gór./

Tradycyjne są też już niektóre nasze imprezy i uroczystości -- np. Święto Pluszowego Misia, Pasowanie na Przedszkolaka Mikołajki, Spotkanie wigilijne, Dzień Babci i Dziadka, Karnawałowy Bal Przebierańców, Wspólny obiad Wigilijny , Festyn Rodzinny, Dni Otwarte
/w marcu każdego roku/, Uroczyste pożegnanie Starszaków kończących edukację przedszkolną.

Nasze dzieci biorą udział w licznych konkursach plastycznych i zdobywają nagrody.

W przedszkolu odbywają się zajęcia dodatkowe , wszystkie zajęcia są nieodpłatne.

- Terapia logopedyczna
- Terapia psychologiczno-pedagogiczna
- Zajęcia gimnastyczno-korekcyjne
- Zjecie katechetyczne
- Język angielski

Bezpłatne godziny pobytu dziecka w przedszkolu 8.00 – 14.00

Naszym głównym celem i zadaniem jest troska o prawidłowy, wszechstronny i bezpieczny rozwój dziecka.

Misja naszego przedszkola to rozwój zainteresowań kulturą i sztuką, ekologią, doskonalenie procesu obserwacji oraz poszerzanie kontaktów przedszkola ze środowiskiem, zacieśnianie współpracy z domem rodzinnym.

Wizją naszego przedszkola jest współpraca z  rodzicami i środowiskiem lokalnym w tworzeniu warunków do wszechstronnego rozwoju dzieci.

Głównymi celami jest:

• wszechstronny rozwój dziecka,
  • przygotowanie dzieci do podjęcia nauki w szkole – oraz odnoszenia w niej sukcesów,
  • realizacja podstawy programowej,
  • zapewnienie bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych na placówce oraz poza jej terenem np. podczas spacerów, wyjść, wycieczek, zabaw ruchowych na boisku szkolnym,
  • oraz nauka samodzielności.

Naszym celem jest również rozpoznawanie i realizacja potrzeb – stworzenie warunków do akceptacji przedszkola przez dziecko. Indywidualizacja pracy z dzieckiem. Kładziemy również nacisk na profilaktykę zachowań niepożądanych, uświadamiania występowania zagrożeń.

Zrealizowaliśmy program „Poznaje i akceptuję siebie i innych” – posiadamy certyfikat – wdrażanie do poznania oraz przestrzegania Praw Dziecka.